Blog Layout

Ja plāno izcirst mežu, neaizmirsti par meža atjaunošanu!

maijs 17, 2024
Sabiedrībā plaši tiek runāts par mežizstrādi, tās ietekmi uz kopējo meža platību Latvijā, Latvijas mežu kvalitāti un arī mežizstrādes pienesumu ekonomikai, tomēr nereti tiek piemirsts, ka mežizstrāde ir ne tikai koku izciršana, bet arī meža apsaimniekošana un mežu atjaunošana. Mežs ir atjaunojams resurss, kas nozīmē, ka pēc tā nociršanas meža zeme nepaliek tukša, bet atkal atjaunojas. Vai tas notiek dabiskā veidā vai mākslīgā – iestādot koku stādus –, tā jau ir meža īpašnieka izvēle. Latvijā šo procesu regulē Meža likums, kurā ir noteikts, ka meža ieaudzēšana ir pasākumu kopums mežaudzes atjaunošanai meža platībā, kurā pēc cirtes vai citu faktoru ietekmes mežaudzes šķērslaukums ir kļuvis mazāks par kritisko šķērslaukumu. Lai izvēlētos, kāda būs meža ieaudzēšanas tehnoloģija, ir nepieciešams izvērtēt meža audzēšanas mērķus, kā arī meža augsnes stāvokli, tādēļ mēs iesakām pirms lēmuma pieņemšanas konsultēties ar mežizstrādes speciālistu. 

Kas labāks – mākslīgā vai dabiskā atjaunošana?

Apskatot Latvijas oficiālās statistikas portāla datubāzē pieejamo informāciju par 2022. gadu, ir redzams, ka meža atjaunošanas proporcija starp dabiski ataudzētu un stādītu vai sētu mežu ir ļoti līdzīga, tātad gandrīz katrs otrais mežs tiek atjaunots stādot. Tomēr ir iespējams šīs abas metodes arī apvienot un nedaudz “piepalīdzēt” dabai, monitorējot mežu, kas atjaunojas dabiski, un vietās, kur tas ir nepieciešams, iestādot koku stādus. Lai arī dabiskā atjaunošana varētu šķist labākais risinājums, jo tas neprasa papildus finanšu resursus no meža īpašnieka, tomēr ir jāņem vērā, ka dabiskajai meža atjaunošanai ir savi mīnusi – dabiskā mežu atjaunošana ir ilgāka nekā meža atjaunošana stādot, kā arī pastāv risks, ka mežā nevaldīs bioloģiskā daudzveidība un vairāk ieaugs mazāk vērtīgās koku sugas, kas samazinās meža vērtību ilgtermiņā. Dabisko meža atjaunošanos vairāk ietekmē dažādi negatīvi vides faktori, kavējot koku ieaugšanu, kā arī šādam atjaunošanas veidam ir nepieciešama ilgstoša un rūpīga uzraudzība. Ja vēlaties atjaunot kvalitatīvu mežu, dabiskā mežu atjaunošana ne vienmēr būs finansiāli izdevīgākā izvēle, jo ir ļoti daudz faktoru, kas ietekmē un var kavēt kvalitatīva meža atjaunošanos. Lai noteiktu, kāds ir efektīvākais meža atjaunošanas veids, mēs iesakām ļaut profesionāļiem izvērtēt iespējamās meža atjaunošanas izmaksas, izmantojot dažādas atjaunošanas metodes, lai izvēlētos to, kas būs izdevīgāka ilgtermiņā, nevis šodien. 

Kas jādara pirms meža atjaunošanas? 

Ja jūsu mežam ir nepieciešama atjaunošana, visticamāk, ir veikti mežizstrādes darbi un mežs ir izcirsts, tādēļ pirmais solis būs līdz 1. februārim iesniegt Valsts meža dienestā pārskatu par koku izciršanu. Pēc tam var uzsākt meža atjaunošanu, kas obligāti ir jāveic saskaņā ar MK noteikumiem Nr. 308 “Meža atjaunošanas, meža ieaudzēšanas un plantāciju meža noteikumi”. Lai arī varētu šķist, ka tas ir jūsu mežs – ko gribat, to darāt –, tomēr tā nebūt nav. Arī privāto mežu sektoru regulē likumdošana, un jums ir rūpīgi jāievēro meža atjaunošanas noteikumi. Saskaņā ar šiem noteikumiem, meža īpašniekam pēc kailcirtes mežs ir jāatjauno 3 gadu laikā, bet ir mežu veidi, kuriem atjaunošanas laiks ir garāks – 5 līdz 10 gadi. Lai mežu uzskatītu par atjaunotu, ir nepieciešams sasniegt noteikumos norādīto koku skaitu uz vienu hektāru, piemēram, priedei – 2000 koki uz hektāru. Tāpat kā pēc izciršanas, arī pēc meža atjaunošanas Valsts meža dienestā ir jāiesniedz informācija par paveiktajiem darbiem. 

Meža atjaunošana nebūt nav tik vienkārša, lai arī daudzi domā – izcirti mežu un ļauj dabai visu izdarīt tavā vietā –, tomēr vēlamies atgādināt, ka, veicot kvalitatīvu meža atjaunošanu šodien, nākotnē jūs iegūsiet augstvērtīgu koksni un arī finansiālo ieguvumu, tādēļ mēs aicinām mežu atjaunošanu uzticēt SIA PK Mežs (https://www.pkmezs.lv/par-mums).

SIA PK Mežs (https://www.pkmezs.lv/) nodarbojas ar kvalitatīvu mežu atjaunošanu, rūpējoties ne tikai par to, lai Latvijā ik gadu palielinātos mežu platība, bet arī nodrošinot mūsu klientiem finansiāli izdevīgāko risinājumu ilgtermiņā. 

Meža dzīvnieku populācijas pieaugums
27 nov., 2023
Klimata pārmaiņas un siltās ziemas rada labvēlīgus apstākļus meža dzīvnieku populācijas attīstībai. Bargs sals un bieza sniega kārta šobrīd ir retums vai tikai īslaicīga parādība, tādēļ dzīvniekiem ir vieglāk sameklēt barību un pārdzīvot gada auksto periodu.
Share by: